pondelok 13. júla 2009

Ako bojovať proti candide stravou?

Jedlá, ktorým by ste sa mali vyhnúť:

ovocie
sušené ovocie
ovocné džúsy
konzervované ovocie
všetky syry
chlieb a pečivo obsahujúce kvasnice
cukor
med
sladidlá
fruktóza
glukóza
maltóza
sirupy
kvasnicové nátierky
udené ryby a mäso
burské orechy a pistácie
alkoholické nápoje
mrazená zelenina a huby všetkého druhu
sladkosti
čokoláda
keksy, zákusky
zmrzlina
zaváraniny
kečupy
paradajkové pretlaky, džúsy, pasty
údené, zavárané, nakladané, komerčne spracovávané jedlá
klobásy, hot-dogy, kyslé ryby

Pozn.: Tabletky na reguláciu počatia sa nedoporučujú!!

Doporučené potraviny:

suché nepšeničné chlebíky bez kvasníc - ryžové, kukuričné, amarantové,

ovos a raž (pokiaľ nemáte celiakiu), ryža, kukurica, proso, pohánka, cestovina (bezpšeničná) - kukuričná, amarantová, ryžová,

mäso: varené morčacie, jahňacie, jarabica,

ryby alebo dary mora: čerstvé alebo chladené,

orechy: mandle, kešu,

semená: tekvicové, sézamové, slnečnicové, strukoviny (nie konzervované),

mliečne výrobky: iba jogurt natural (s obsahom Lactobacillus Acidophilus),

zelenina: šalát, uhorka, reďkovka, cibuľa, žerucha, mrkva, petržlen, kaleráb, cesnak, cvikla (nie nakladaná),

nápoje: bylinnové čaje, zeleninové džúsy, minerálky, voda s citrónovou šťavou,

Pozn.: Doporučená denná dávka probiotík (ráno a večer) + aloe vera + oreganový olej

Napíšte nám, ako sa Vám darí alebo podarilo s candidou bojovať!
Peggy

potrintol@gmail.com

Candida albicans a potravinová intolerancia/neznášanlivosť
Candida (kandida)

www.potrintol.meu.zoznam.sk





piatok 10. júla 2009

Candida albicans a potravinová intolerancia/neznášanlivosť

Všade okolo nás je mnoho druhov candidy. Dve z nich však ovplyvňujú ľudí do značnej miery. Sú to Candida albicans a Candida tropicalis. V tomto článku budeme hovoriť o Candide albicans. Chorobný proces, ktorý spôsobuje jej nadmerný výskyt u človeka sa nazýva chronická slizničná candidóza - mococutaneous candidiasis (angl.).

Candida albicans je kvasinka, ktorá sa nachádza u všetkých ľudí. Normálne sa vyskytuje na pokožke, vo vagíne, v slizniciach gastrointestinálneho traktu a v horných dýchacích cestách. Tieto kvasinky sú kontrolované prirodzenou bakteriálnou flórou a imunitným systémom. Ak niečo zničí normálnu flóru a imunitný systém je oslabený a neúčinný, kvasinky sa premnožia, čo vyústi do chronických infekcií.

Tieto kvasinkové kolónie uvoľňujú metabolické produkty a toxíny, ktoré môžu byť absorbované do krvného obehu, a tým zapríčiňovať rôzne symptómy, vrátane letargie, chronickej hnačky, zápchy, astmy, bolesti hlavy a ťažkých depresií. Symptómy môžu byť také nepríjemné, že môžu človeka vyradiť z činnosti alebo iba mierne, v podobe nedostatočného trávenia a záhy.

Akýkoľvek symptóm je možný a akýkoľvek organizmus môže byť napadnutý. Candida je skutočný "chameleón". Mnoho pacientov s vážnymi (kvasinkovými) problémami nikdy nepovedali všetky svoje symptómy jednému lekárovi, a to zo strachu, že budú označení za neurotikov alebo hypochondrov.

Hoci sa candida často považuje za malú infekciu slizníc, pokožky a nechtov, jej premnoženie nie je jednoduchým problémom. Používanie antibiotík zabíja normálnu bakteriálnu flóru a dovoľuje candide prerastať, rozšíriť sa, a tak sa stať chronickou črevnou infekciou. Toto je narastajúci problém v dobe, keď sa predpisuje čoraz viac antibiotík. Taktiež mäso často obsahuje antibiotiká, ktoré sa tam dostanú počas chovu zvierat. Nízky obsah žalúdočných kyselín taktiež posilňuje rozmnoženie candidy.

Užívanie tabletiek na reguláciu počatia, kortikoidy, steroidy a nesteroidné protizápalové lieky zapríčiňujú hormonálnu nestabilitu v tele, čo taktiež dovoľuje candide hojne sa premnožiť. Chemikálie produkované kvasinkami napádajú imunitný systém a keď sa ten oslabí, candida sa rozšíri a napáda nové tkanivá. Potlačený imunitný sysém spôsobuje napuchanie slizníc, mikroorganizmy sa množia a rozvíjajú sa infekcie - nosové, krčné, prínosové, ušné, prieduškové, močové, vaginálne a ďalšie. Keď sa takéto infekcie rozvinú, pacienti opäť dostávajú antibiotiká, čo podporuje ďalší nárast kvasiniek. Zdravotné problémy budú pokračovať až dovtedy, kým sa tento cyklus nepreruší ozajstným liečením (proti kvasinkám).



Najbežnejším miestom pre množenie candidy je tráviaci trakt, preto strava ovplyvňuje kvasinkovú infekciu. Strava s nadbytkom rafinovaných alebo jednoduchých carbohydrátov a nekvalitná strava prispieva k premnoženiu candidy. Jedlá s vysokým obsahom plesne alebo kvasníc, ako napríklad chlieb, pivovarské kvasnice, pivo, syr, huby, tiež prispievajú k ďalším problémom súvisiacim s nárastom candidy. Výsledkom je spomalenie produkcie niektorých hormónov ako thyroid, adrenalin, estrogén, progesterón alebo testosterón. Celý endokrinný systém potom pracuje veľmi slabo.


Candida albigans produkuje škodlivé látky (napr. etanol), ktoré ľudský metabolizmus nevie spracovať. Keď sa naakumulujú, následkom môže byť slabá pamäť, zlá koncentrácia alebo slabomyseľnosť. Tieto škodlivé chemické látky tiež narúšajú funkciu bunkovej membrány a menia proteínovú syntézu. Je to tiež istý alkoholový produkt, ktorý zapríčiňuje stavy podobné opilosti.

Candida albigans je veľmi komplexným organizmom. Uvoľňuje 79 (doposiaľ známych) toxínov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú ľudský organizmus. Keď sa nelieči, chronická candidová infekcia a jej premnoženie môžu veľmi oslabiť organizmus, takže je viac náchylný na choroby.

Candida má normálne okrúhly hubovitý tvar, hoci môže tiež mať invazívnejšiu formu s výbežkami nazývanými mycelia. Tieto myceliálne výbežky môžu preniknúť do sliznice tráviaceho traktu, pretože hľadajú potravu. Túto myceliálnu formu je oveľa ťažšie vyhubiť.

Ženy, muži i deti môžu mať candidiasis. Keďže ženy majú zložitejší hormonálny systém, candidiasis sa vyskytuje oveľa častejšie u žien, a to s vážnejšími dôsledkami. Deti to postihuje v prípade, že konzumujú nekvalitné jedlo, nadbytok cukru alebo brali veľké množstvo antibiotík.

Candidové symptómy môžeme zaradiť do týchto 3 hlavných skupín:

1. symptómy črevnom a močovom trakte, vaginálne afty, menštruačné ťažkosti, problémy s bruchom ako nafukovanie, zápcha, hnačka, plynatosť, problémy s prostatou, zápaly hrtana, žalúdočnej steny, hrubého čreva, močového mechúra, atletická noha a kožné ťažkosti.

2. Alergické prejavy zahrňujú astmu, migrény, bolesti hlavy, zápaly priedušiek, sennú nádchu, bolesti uší, žihľavku veľmi silnú precitlivelosť na chemikálie a potravinovú intoleranciu/neznášanlivosť, ako aj myalgickú encefalitídu.

3.Emočné a mentálne problémy zahŕňajú vážne depresie, zmätenie, extrémnu dráždivosť, ustráchanosť, výpadky pamäti, neschopnosť koncentrovať sa, stratu súdnosti, ospalosť, nespavosť, letargiu a stratu sebavedomia.

Premnoženie candidy má udajne vplyv na neplodnosť žien. Novonarodenci môžu byť nakazené candidou albicans už pri samotnom pôrode matky, ktorá mala kvasinkovú vaginálnu infekciu.

Candida veľmi vážne ovplyvňuje trávenie a absorbciu živín z tráviaceho traktu a neliečená infekcia môže viesť k stavom podvýživy. Tiež narúša absorbciu vitamínov a funkciu magnézia.

Liečenie candidiasis spočíva v redukcii kvasiniek v tkanivách tela, a to v prirodzenom posilňovaní organizmu, aby nedošlo k premnoženiu candidy.

Candidových infekcie sú dlhotrvajúce a tvrdošijné, preto liečenie musí byť dôsledné a dostatočne dlhé, aby sa predišlo opätovným symptómom. Mali by byť brané do úvahy všetky aspekty candidovej infekcie . Tu sa nič nedá urýchliť. Dĺžka liečenie je rôzna u každého pacienta: liečenie musí byť kontinuitné, až kým je isté, že sa podarilo candidu držať pod kontrolou. Zvládnutie candidy nemá okamžitý vplyv na imunitný a hormonálny systém. Zistilo sa, že to u človeka trvá približne 2-3 roky, aby sa vybudoval proti infekciám candidy albicans odolný imunitný systém . Každý jednotlivec je jedinečný, preto aj liečebné postupy musia byť ušité na mieru.
Dôvera v liečebný program sa stáva rozhodujúcim faktorom, ktorý podmieňuje rýchlosť, akou sa podarí candidiasis dostať pod kontrolu.

Existuje niekoľko spôsobov liečby, avšak ich kombinácia je zvyčajne oveľa efektívnejšia. Všetky oblasti by sa mali brať do úvahy simultánne.

Treba sa vyhýbať:

1. kvasniciam, plesniam a hubám v akejkoľvek podobe.

2. mastným kyselinám s fungicidným základom

3. antibiotikám, steroidom a nesteroidným protizápalovým liekom

4. tabletkám na reguláciu počatia a hormónom, obzvlásť progesterónu

5. plesniam v životnom prostredí doma i v práci

6. chemikáliám v životnom prostredí do takej miery ako sa to dá za účelom zníženia zaťaženia na imunitný systém.

7. Používať preparáty Lactobacillus acidophilus. Bakteriálne kolónie musia byť znovu nahradené v sliznici tráviaceho traktu.

8. Liečiť každé ochorenie.

9. Konzumovať nasledujúce výživné látky: proteíny, komplexné carbohydráty, predovšetkým nenasýtené tuky a oleje, vitamíny a minerálne látky, cesnak a prvosienkový olej.

10. Užívať čínske homeopatické prípravky.

11. Dopĺňať výživné látky a enzýmy, ktoré podporia správnu funkciu tráviaceho, imunitného a endokrinného systému.

Máte skúsenosti s Candidou albicans? Napíšte nám! potrintol@gmail.com

Typické príznaky potravinovej intolerancie

Ako bojovať proti candide stravou?

www.potrintol.meu.zoznam.sk


štvrtok 9. júla 2009

Pšeničná intolerancia a ďalšie skutočnosti

Čo máme vedieť o pšeničnej intolerancii?

Mnohí lekári na Slovensku s ňou vôbec nerátajú, akokeby neexistovala.

V Anglicku sa napríklad robia mnohé výskumy, kde sa presne špecifikuje rozdiel medzi intoleranciou na glutén a intoleranciou na pšenicu. V obchodoch si môžete kúpiť nielen výrobky bez gluténu pre celiatikov, ale aj výrobky označené wheat-free, čo znamená výrobky neobsahujúce pšenicu. Je to veľmi dobre pre tých ľudí, ktorí nemajú celiakiu, ale trpia neznášanlivosťou na pšenicu.

Takmer všetci ľudia, ktorí majú intoleranciu na pšenicu, majú aj nejaký iný druh potravinovej intolerancie - na mlieko, na kvasnice/huby, na glutén alebo na fruktózu.


Symptómy sú často rovnaké a navzájom sa prekrývajú, takže je ich ťažko identifikovať.

Podľa subjektívnych príznakov môže človek usudzovať, že má iba intoleranciu na pšenicu, avšak môže to byť zároveň intolerancia na fruktózu, glutén (zahrňujúca aj intoleranciu na pšenicu), mliečne produkty alebo huby/kvasnice.

Je omnoho jednoduchšie zistiť alergiu na pšenicu alebo inú potravinu, nakoľko sa symptómy prejavia takmer okamžite alebo krátko po konzumácii potravín. Pri intolerancii však nastáva reakcia omnoho neskôr, niekedy až o tri dni. Keďže nemá bezprostrednú reakciu na potravinu okamžite, má dojem, že tá potravina mu neškodí, a teda môže ju naďalej konzumovať. Toto spôsobuje napríklad chronický exém, migrénu, nafukovanie, kašeľ, nádchu, bolesti uší, atď.

Typické príznaky potravinovej intolerancie.
Gluténová intolerancia

www.potrintol.meu.zoznam.sk

streda 8. júla 2009

Bezmliečna strava (milk and dairy free)

Pri precitlivelosti na mlieko a mliečne produkty
sa treba vyhnúť:

mlieku - kravskému (aj v malom množstve)
koziemu a ovčiemu
kondenzovanému, sušenému, práškovému (v rôznych formách)
srvátke, lakóze, kazeínu
polievkám s mliekom alebo smotanou
keksom, zákuskom
čokoláde
maslu a margarínu
smotane, šľahačke
syrom (vrátane všetkým jedlám alebo potravinám obsahujúcim syr)
cestám urobeným z mlieka a potravinám urobeným z cesta
cereáliám (skontroľujte zloženie)
pudingom
omáčkam (kontroľujte zloženie, v prípade, že sa stravujete mimo domu, vyhnite sa im úplne)
sladovým mliečnym nápojom
mliečnym zmrzlinám (všetkých príchutí)
jogurtom

Intolerancia na mlieko a mliečne produkty


Alternatívy:

sójové mlieko
- možno dostať rôzne druhy - sladené, nesladené, obohatené o kalcium, organické
ryžové mlieko
- rôzne značky v supermarketoch alebo v obchodoch zo zdravou výživou
ovsené mlieko
-rôzne značky v supermarketoch alebo v obchodoch zo zdravou výživou
sójové nátrierky
-rôzne značky v supermarketoch alebo v obchodoch zo zdravou výživou
sójové syry, jogurty, dezerty, zmrzliny
čokoláda
-horká, kakaová
carobové výrobky
keksy
- výrobky označené bez laktózy alebo dairy free

Ďalej pozri: Máme jesť sóju?

www.potrintol.meu.zoznam.sk

sobota 4. júla 2009

Problém nadváhy ako dôsledok potravinovej intolerancie

Nové poznatky z oblasti potravinovej intolerancie dokazujú, že priberenie na váhe nezávisí čisto od kalórií, ktoré človek prijme v strave a energetickým výdajom. Takéto jednostranné vyhlásenia sú čisto diletantské a povrchné. Možno táto teória čiastočne platí u zdravých ľudí. Keby celý mechanizmus bol taký jednoduchý, na svete by nebolo obéznych alebo prinajmenšom ľudí s nadváhou. Veď kto by chcel mať kilá navyše? Že toto povrchné tvrdenie naplatí jednoznačne , dosvedčujú i fakty. Mnoho ľudí s nadváhou nedokáže natrvalo schudnúť pri zníženom prijme kalórií, ani pri väčšej fyzickej aktivite. Naopak, sú ľudia, ktorí obľubujú sladkosti, hodne sa najedia, nevyvíjajú zvláštnu fyzickú aktivitu a pritom nepriberú ani gram. Títo nechápu tých druhých a tí druhí závidia tým prvým. Dve rôzne svety. "Jedz menej, aby si schudol," hovorí chudý silnému. "Nechápem, ako môžeš zjesť toľko a hlavne sladkostí a ostať pritom štíhly," hovorí silný chudému. A v tom je ten háčik. Často počujeme: " To je genetika!" Áno, genetika to je, ale kde je pes zakopaný? Prečo si ani obézna lekárka nevie poradiť sama so sebou? Keby tvrdenia o prijme a výdaji kalórii boli pravdivé, iste by si vedela so sebou poradiť. Komerčné spoločnosti veľmi radi využívajú túto nevedomosť ľudí s nadváhou. Podsúvajú im tabletky na schudnutie, fitnes centrá, kurzy na znižovanie nadváhy, ako aj zaručene nízkokalorické produkty. Kto sa stará o to, ako si s Vami genetika zahrala? Čo presne Vám je? Pokiaľ je možné z Vás vydolovať peniaze, dovtedy sa Vám budú podsúvať všakovaké receptúry na znižovanie hmotnosti.


Skôr než začnete obviňovať seba, že jete príliš veľa, že máte stále hlad, že máte málo pohybu, že sa o seba nestaráte, skúste sa zamyslieť nad tým, či váš problém s nadváhou nemôže súvisieť s potravinovou intoleranciou. Nemusíte o tom vedieť, ale jednoducho váš organizmus nemusí spracovávať všetky potraviny práve preto, že nemáte potrebné enzýmy. Nedajte sa oklamať, keď vám lekári predpíšu nejaké enzýmy. Je to iba strieľanie naslepo - Pankreolan, Kreon, Panagrol, či iné tabletky...? Pokiaľ stále konzumujete potraviny, ktoré vám škodia, je to iba bludný kruh, z ktorého sa navymotáte, nehovoriac o vedľajších účinkoch. Veľmi dobre si prezrite kapitolu tohto blogu Typické príznaky potravinovej intolerancie. Trpíte niektorými príznakmi? Ak áno, je viac ako pravdepodobné, že sa vaše problémy s nadváhou spájajú s niektorými potravinami. A pritom tieto vôbec nemusia byť kalorické.

Vynechaním problematickej potraviny zo svojho jedálnička sa vám upraví zdravotný stav, nepotrebujete viac kupovať lieky a začnete chudnúť úplne prirodzene . Vynechanie problematikej potraviny je podmienkou k úspechu. Prečítajte si Môj príbeh.

Čítajte: Gluténová intolerancia

www.potrintol.meu.zoznam.sk